Miért is ne!
Ez most egy olyan téma, amellyel nagyon sokan foglalkoznak különböző iparágakban, szolgáltatási szegmensekben. Mindenki próbálja feltérképezni ezt az új őrületet, amiről még Bill Gates is azt mondta nem olyan rég, hogy ez egy olyan állomás, mint az internet feltalálása. Erről szinte senki sem szeretne lemaradni.
Először is tisztázzuk, hogy mi is az a ChatGPT
A ChatGPT az egy nyelvi modell, az egyszerűség kedvéért megfogalmazva egy mesterséges intelligencián alapuló chatbot, lényegében szövegesen kommunikál a felhasználókkal. Meg lehet kérni például, hogy írja meg a gyerek háziját, számoljon ki matematika példákat, generáljon egy bevásárló listát a mindennapi szükségletekhez és számos egyéb nagyon hasznosnak tűnő funkciót kínál.
Hogyan is tud mindez a segítségünkre lenni?
Mivel a ChatGPT egyszerűen és ingyenesen elérhető, úgy gondoltam, jobb ha magam próbálom ki, mint egy teljesen átlagos hétköznapi felhasználó. Eleinte csak szórakoztam vele. Megkértem például, hogy adjon ötleteket az aznapi vacsorához, továbbá mivel pont szegélynyíró keresésében voltam, megkérdeztem, hogy melyik az 5 legjobb eszköz manapság. Igaz, hogy Amerikában kapható modelleket ajánlott, de a válaszok minden esetben megleptek, korrekt és kerek egészet alkottak. Ezek után kezdtem el egy kicsit mélyebben is foglalkozni a dologgal. Kértem tőle különböző problémákra java kódokat, amit tisztességgel meg is adott, igaz csak a nagyon alap dolgokat. Viszont egy komplexebb szoftvert már nem volt hajlandó lekódolni, azt javasolta, hogy keressek egy szoftverfejlesztő céget. Aztán rákérdeztem erre:
„A ChatGPT használati lehetőségei az építőiparban”
Ambiciózus állítások, de sosem lehet tudni! Mivel mi szoftverekkel is foglalkozunk és a szerződéskezelés az egy fontos kérdés számunkra, ezért gondoltam itt az ideje egy kicsit mélyebbre ásni az adott válasz alapján. Azt állítja, hogy automatikusan előkészíti a szerződéseket ezért a következő kérdésem ez volt:
Azt éreztem, hogy minél több részletet adok meg, annál jobban hasonlíthat egy valós szerződéshez. A végeredmény alapnak megfelelő lehet, de azért egy ilyen dokumentum generálását nem bíznám még rá. Azonban, ha azt vesszük, hogy ezt egy nyelvi modell alapján egy gép generálta, nem is olyan rossz. Ezek után kértem tőle a következőt: „Írd át úgy, hogy olyan legyen, mint egy professzionális szerződés.” Ez lett a végeredmény:
Kicsit már jobban néz ki, de még így is nagyon messze van a megfelelő végeredménytől. Amennyiben ennél több adatot ad meg az ember és ennél sokkal pontosabban megfogalmazzunk a kérésünket, abban az esetben a végeredmény is egyre jobb lehet. Azonban a számomra lényegesebb téma csak most következik.
ChatGPT használata az építőipari szoftverekben
Az egyik kedvenc témám az ütemtervezés és az ütemtervezési módszertanok. Adta magát a dolog, hogy erről is egy kicsit elbeszélgessünk, hátha találunk egy közös nyelvet, ami előrébb vihet, hogy hogyan is alkalmazzuk a ChatGPT-t az építőipari szoftverekben. Kérdéseim alapján az ütemtervezési módszertanok jól mentek, így ezt hamar átugrottuk és belevágtunk a vizsgába. A piacon kapható legtöbb rendes ütemtervező szoftverben a PDM (Precedence Diagramming Method) technika van alkalmazva, az adja a matematikai modellt. Így eljátszottam a gondolattal, hogy hátha tud a chatbot hálóterv számításokat is végezni. Először egy könnyű példával kezdtük:
„A szerkezetek beemelését (A, 5 nap) csak akkor lehet elkezdeni, ha a toronydaru építés (B, 3 nap) befejeződött. Mi a logikai kapcsolat a két tevékenység között és hány napig tart a projekt?”
A néhol jelentkező magyartalanságot leszámítva, eddig jó! Akkor nézzünk egy komolyabbat, egy régi kedvenc példámat vettem elő az egyetemről, kicsit egyértelműsítettem:
„A munkagödör kiemelése (A) után kezdődhet a csőfektetés (B). A csöveket egy másik munkagödör betemetése (C) után szállítják. A gödör (A) 5 napnál tovább nem maradhat nyitva, azt be kell temetni. Mik a logikai kapcsolatok?”
Megpróbálta, de ez már nem sikerült. A logikai kapcsolatokat még el is találta, igaz másképpen, mint kellett volna, de a leírás alapján akár ez is elfogadható. Az látszik, hogy a maximális kapcsolatokkal nincsen tisztában. Azonban a projekt átfutási idejét nem kellett volna kiszámolni, nem is volt feladat, ráadásul rossz lett. Ez után még jó pár példát végigevettünk és az a végeredmény, hogy az egyszerű feladatokkal megbirkózik, de a kicsit komplexebbekkel, több tevékenységet és függőséget tartalmazóval már nem pontos és sokszor felesleges magyarázatokat is ad. Ezért egyetemistáknak nem ajánlom, hogy számoltassák ki vele a házi feladatot!
A komplex ütemtervezést még nem lehet vele kiváltani, de a jövőre nézve ez is lehet egy irány a fejlesztéssel foglalkozó kollégáknak.
Na de mik lehetnek azok a területek, ahol akár már azonnal bevethető lehet a ChatGPT? Szöveget generálni nagyon jól tud, ez biztos. Hol lehet ez érdekes egy építőipari szoftverben? Akár az egyszerű levelek generálásához is lehet hasznosítani. Például egy szerződés adatbázisban tárolt fejadatai alapján írjon egy személyre szabott figyelmeztető levelet az alvállalkozónak a határidőkről. Vagy készítsen egy személyre szabott összefoglalót a szoftverben tárolt tervrajzokról. Esetleg elemezze a megvalósult projektek költségeit és adjon egy előrejelzést a jövőbeli költségvetések elkészítéséhez. Ezekkel a funkciókkal jelentős időt is megspórolhatunk és olyan jelentéseket és dokumentumokat is létrehozhatunk, amelyek a szoftverbe beépített jelentések formájában nem léteznek. Nyilván a fentieken kívül még számtalan példát fel lehet sorolni, ezek csak a legegyszerűbb, akár azonnal is hasznosítható funkciók. Véleményem szerint a jövőben ezek lehetnek azok az irányok, ahol a hasonló jellegű szoftvereknek lehet létjogosultsága. A cél az, hogy a felhasználók életét megkönnyítsük és időt takarítsunk meg.
Hátrányok, konklúzió
Azt vettem észre, hogy az általános mindennapi kérdésekre, első ránézésre korrekt, kerek válaszokat kapunk, sokesetben példákat is megadva, viszont az is előfordult, hogy ha valami a nyelvi modellnek nem egyértelmű, akkor is simán válaszol valami szerinte odaillőt, függetlenül attól, hogy annak van e köze a feltett kérdéshez. Előfordult az is, hogy az ütemtervezésnél hibásan tettem fel a kérdést, akkor is megadott kapcsolatokat és időket, ami viszont teljesen helytelen és megvalósíthatatlan volt. Számos cikk is megjelent ezekről a jelenségekről. Többen azt is leírták, hogy simán „hazudik” ahelyett, hogy a kérdésre egy egyszerű „nem tudom a választ” szöveggel lezárná. Jelen van még egy bizonyos fokú félelem is, hogy majd ezek a technológiák komplett munkaköröket fognak kiváltani. Nem kizárt, hogy lesznek ilyenek, de ezekben az esetekben szerintem az a megfelelő irány, hogy tanuljunk és építsünk be minél többet az AI által kínált modellekből a mindennapi működésünkbe. Ott van még az a tény is, hogy a ChatGPT bizony tárolja a felhasználók adatait és ez a GDPR szempontjából komoly aggályokat vet fel. Olaszországban e miatt már be is tiltották, Németországban is terítéken van a tiltás, így azért még nagyon sok olyan akadályt kell leküzdenie a rendszernek, ami a jövőbeli széleskörű felhasználását megnehezíti.
Természetesen vannak még hátrányai a technológiának, de véleményem szerint a benne rejlő lehetőségeket kell figyelni. Amennyiben a nyelvi modell bővül az építőipari szakmai tudásanyaggal, valószínüleg a végeredmények is pontosabbak lesznek. Mi figyelünk, tanulunk és keressük, hogy mi az a hozzáadott érték, amit a ChatGPT bármelyik szoftverbe történő beépítésekor adhatunk.
Abban az esetben, ha bővebben is olvasnál egy kiváló anyagot a chatGPT-ről és annak technológiai hátteréről, egyéb használati lehetőségeiről, akkor ajánlom ezt az oldalt.
Amennyiben az építőiparban dolgozol, javaslom nézz szét a honlapunkon, hátha találsz olyan megoldást, ami számodra is érdekes lehet.